Powązkowska 15 01-797 Warszawa


  Kontakt : +48 22 300 86 40

Stanowisko OBSiL KRRP do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika

W pouczeniu zawartym we wzorze urzędowego formularza na str. 1, pkt 2 brakuje informacji, która jest zawarta w treści rozporządzenia i dotyczy niedopuszczalności zmiany struktury formularza. Otóż według art. 4 ust. 2 opiniowanego projektu Rozporządzenia „Wydruk komputerowy urzędowego formularza powinien odzwierciedlać strukturę wzoru tego formularza”.

Informacja ta ma znaczenie praktyczne i jest ważna dla osób wypełniających formularz. W praktyce często bowiem spotykane są wypadki, gdy strony w edytowalnej wersji formularza wpisują niezbędne dane, nie zwracając uwagi, że zmienia się nieco struktura formularza, np. przesunięciu uległa pojedyncza rubryka, co czyni już formularz niezgodny z urzędowym wzorem i uzasadnia wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pisma procesowego (z taką praktyką mamy do czynienia m.in. z formularzami w postępowaniu uproszczonym). Na marginesie, należy jednak zauważyć, że posługiwanie się wzorem formularza wniosku o wszczęcie egzekucji nie będzie obligatoryjne w postępowaniu egzekucyjnym w sprawach cywilnych, co może być też interpretowane w ten sposób, że jeżeli strona zmieni strukturę wzoru formularza, to organ egzekucyjny nie będzie wzywał do uzupełnienia braków, przyjmując, że mamy do czynienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego złożonym w formie pisemnej, ale nie na formularzu.

W załączeniu poniżej publikujemy Stanowisko Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych do projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o wszczęcie egzekucji kierowanego do komornika.

Stanowisko z 02.11.2018 r