Powązkowska 15 01-797 Warszawa
Kontakt: +48 22 300 86 40

Opinia do projektu Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego

14.11.2016
  • Aktualności

W Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych przygotowano opinię do projektu Kodeksu Urbanistyczno – Budowlanego zawierającego przepisy regulujące kształtowanie i gospodarowanie przestrzenią oraz pełny cykl inwestycyjny od momentu lokalizacji obiektu budowlanego, poprzez jego projektowanie, realizację, utrzymanie w należytym stanie technicznym, aż po rozbiórkę.

Przedstawiony do zaopiniowania projekt stanowi co do zasady kontynuację prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego powołanej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10.07.2012 r. (nigdy nie zastąpionej oficjalnie innym organem), jednakże eksperci OBSiL KRRP zauważyli, iż przeważająca jego część odbiega strukturą, systematyką oraz treścią od projektu przedłożonego ostatecznie przez Komisję. W związku z tym podkreślono istnienie poważnych wątpliwości w przedmiocie uzasadnienia zmian wprowadzonych do efektów prac Komisji.

W opracowanym stanowisku zastrzeżenia zgłoszono m.in. wobec zmian przewidujących usunięcie Preambuły Kodeksu, zmianę terminologii zakresu normowania projektowanej ustawy (nadrzędny cel „gospodarowania przestrzenią”), nie zawsze jasną i celową modyfikację katalogu definicji ustawowych oraz pominięcie w projektowanych przepisach znaczenia i konieczności ochrony prawa własności w aktach planistycznych. W ocenie autorów opinii przewaga szczegółowych regulacji dotyczących zagadnień ściśle urbanistycznych nastąpiła nadmiernym kosztem przepisów odnoszących się do faz bezpośredniej realizacji inwestycji. Podkreślono także, iż ocenę kompleksową niektórych konkretnych przepisów projektu uniemożliwiają  zawarte w nich odesłania do aktów odrębnych, jeszcze nie obowiązujących np. ustawy ocenowej, czy zapowiadanej nowelizacji przepisów kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie administracyjnych kar pieniężnych.

Zasadniczo pozytywnie zaopiniowano projektowane przepisy Działu VII – „Inwestycje celu publicznego”, które mają na celu skodyfikowanie szczegółowych zasad proceduralnych odnoszących się do inwestycji o charakterze publicznie (społecznie) użytecznym. Podkreślono jednak, iż regulacje te wymagają częściowej weryfikacji i uporządkowania.

Opinia z 2 listopada 2016 r do KUB

Inne wpisy z kategorii